موسسه فرهنگی هنری خدمات نشر جام زرین

خانه

کتاب معماری حسنلو

کتاب دیگری از نشر پروژه ترجمه حسنلو با عنوان «معماری حسنلو» منتشر شد. کتاب معماری حسنلو از سوی صمد علیون و علی صدرائی گردآوری و ترجمه شده است و حاوی ترجمه فارسی تمامی مقالاتی است که تاکنون با موضوع معماری حسنلو منتشر شده‌اند. این مقالات عمدتاً به قلم دو تن از اعضای اصلی پروژه حسنلو، یعنی دکتر رابرت هنری دایسون و دکتر تئودور کایلر یانگ، نوشته شده‌اند و در آنها ابعاد مختلف و ریشه‌های معماری محوطه به ویژه معماری دوره چهارم آن معرفی شده و نیز گزارش مربوط به بازسازی شکل و آرایش اولیه یکی از ساختمان‌های مهم حسنلو که معبد حسنلو خوانده شده است ارایه می‌گردد. در این مقالات به مباحث گسترده‌ای پرداخته می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها نظریه‌های مطرح پیرامون مهاجرت اقوام آریایی است.

پروفسور مایکل روف استاد دانشگاه مونیخ و باستان‌شناس و ایران‌شناس بریتانیایی در پی درخواست مترجمان این کتاب مقاله جدیدی را با موضوع بررسی معماری حسنلو و ارزیابی مقالاتی که تاکنون در مورد آن انتشار یافته‌اند به رشته تحریر در آوردند که برای اولین بار در این کتاب هم به عنوان مقدمه فارسی کتاب و هم به صورت مقاله مستقل به زبان انگلیسی در انتهای کتاب چاپ شده است و ابعاد مختلف تمدن درخشان حسنلو به ویژه معماری آن در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد.

علاقمندان می‌توانند این کتاب را از دفتر نشر پروژه ترجمه حسنلو (به آدرس تبریز- خ امام جنب مسجد کبود بازار کبود فاز 2 طبقه همکف پلاک 34) و نشر اختر (تبریز- اول خ طالقانی روبروی مصلی) تهیه نمایند.